Пацієнти з онкологічними захворюваннями

За даними контрольованого дослідження співвідношення частоти виникнення ВТЕ у пацієнтів з злоякісною пухлиною становило 6,5. Ризик виникнення тромбоемболічної хвороби змінюється залежно від ступеня злоякісності. За наявності злоякісної пухлини яєчників частота ВТЕ становить 120 на 100 000 пацієнтів, первинної злоякісної пухлини мозку – 117 на 100 000, раку підшлункової залози – 110 на 100 000.

Ризик виникнення ВТЕ у пацієнтів з онкологічним захворюванням, яким здійснено операцію, вдвічі більший, ніж за відсутності операційного втручання. Частота фатальної ТЕЛА становить 1–5%, асимптомного ТГВ – 30–50%.

У пацієнтів з онкологічними захворюваннями, яким проводять хіміотерапію або радіотерапію амбулаторно, підвищення частоти ВТЕ пов’язане з лікуванням. Підвищений ризик залежить від типу пухлини і стадії хвороби. У пацієнтів за наявності раку прямої кишки, яким перед операцією, проводили радіотерапію частота виникнення ВТЕ в терміни до 3 міс лікування вища, ніж у тих, яким радіотерапію не проводили (відповідно 7,5 і 3,5%).

Методи профілактики і рекомендації для пацієнтів з онкологічними захворюваннями

Пацієнти, яким здійснене хірургічне втручання

НДНГ зменшують ризик виникнення ТГВ і фатальної ТЕЛА у пацієнтів, оперованих з приводу злоякісного новоутворення. НМГ принаймні мають таку саму ефективність, як і НДНГ.

Оцінено ефективність періопераційної антитромботичної терапії у пацієнтів з онкологічними захворюваннями. За наявності гінекологічних онкологічних захворювань застосування НДНГ двічі на добу виявилося неефективним, якщо порівнювати з відсутністю профілактики, проте їх призначення тричі на добу було ефективним. У 2070 пацієнтів, 65% з яких здійснено лапаротомію з приводу злоякісного новоутворення, оцінено ефективність 2 доз НМГ.Частота виникнення ВТЕ становила 14,9% – у пацієнтів, яким вводили 2500 анти Ха одиниць, і 8,5% – у пацієнтів, яким призначали 5000 ОД одноразово щоденно, без значного збільшення частоти виникнення періопераційної кровотечі.

Використання НМГ протягом 4 тиж після виписування сприяло зменшенню ризику виникнення асимптомного ТГВ з 13,8 до 5,5%, як свідчили дані венографії.

Пацієнти з онкологічними захворюваннями, яким проводили консервативну терапію

НМГ ефективні щодо попередження тромбоемболічної хвороби, пов’язаної з гострою терапевтичною патологією.

У пацієнтів з онкологічними захворюваннями (метастатичний рак грудей, яким проводили хіміотерапію в амбулаторних умовах) при використанні низьких доз варфарину (INR 1,3–1,9) частота симптомної ВТЕ зменшилася з 4,5 до 0,8%. Оцінку ефективності первинної тромбопрофілактики у пацієнтів, яким проводили хіміотерапію для лікування інших типів пухлин, не проводили.

Пацієнтам з онкологічними захворюваннями, які перебувають на ліжковому режимі з приводу гострих загальних захворювань показане проведення стандартної профілактики ВТЕ як за високого ризику (профілактичне введення НМГ, НФГ у низьких дозах або фондапаринуксу) (ступінь 1А).

Для пацієнтів, госпіталізованих з приводу гострої терапевтичної патології, проведення тромбопрофілактики основане на визначенні ступеня ризику виникнення ВТЕ, зумовленого гострою супутньою терапевтичною патологією. Призначають НМГ (у дозах відповідно до рекомендацій виробника) або НДНГ (5000 ОД через кожні 8 год) (ступінь А).

Пацієнти, яким проводять радіотерапію

Дослідження не проведені.

Пацієнтам з онкологічними захворюваннями, яким проводять терапію або гормональну терапію, загальноприйнята первинна профілактика ВТЕ не рекомендована (ступінь 1С).

Попередження тромбоемболічної хвороби у пацієнтів з онкологічними захворюваннями, яким встановлений центральний венозний катетер

Використання НМГ ефективне щодо зменшення частоти ТГВ, підтвердженого даними венографії з 62 до 6% . Варфарин (1 мг на добу) ефективний щодо зменшення частоти всіх видів підтвердженого тромбозу, даними венографії, з 37 до 9%.

У пацієнтів з онкологічними захворюваннями, яким встановлений центральний венозний катетер, використання загальноприйнятої тромбопрофілактики для попередження катетер–асоційованого тромбозу не рекомендоване (ступінь 1В).

Рекомендації

У пацієнтів з онкологічними захворюваннями, яким здійснені хірургічні втручання, рекомендовано застосування НДНГ (5000 ОД) через кожні 8 год (введення розпочинають до операції) або НМГ (ступінь А).

Пацієнтам з онкологічним захворюванням, яким планують втручання, показане проведення загальноприйнятої профілактики ВТЕ як за високого ризику (профілактичне введення НМГ, НФГ у низьких дозах або фондапаринуксу).

Пацієнтам за високого ризику виникнення ВТЕ після виписування зі стаціонару (за значного обсягу залишкової злоякісної пухлини, відомостей в анамнезі про ВТЕ), слід рекомендувати тривале (до 28 діб після операції) проведення тромбопрофілактики з використанням еноксапарину (ступінь 1А).

У амбулаторних не хірургічних онкологічних хворих дані доступні тільки для тих, у кого встановлений прогресуючий рак грудей і проведено хіміотерапію. Таким хворим можна рекомендувати використання антагоністів вітаміну К з INR 1,3–1,9 (ступінь В).